Avustralya, Halı Sektörü İçin Önemli Bir Pazar

  Malezya’daki temaslarını tamamlayan Gaziantepli halıcılar Avusturalya’ya geçerek buradaki görüşmelerine başladı. İlk olarak Türkiye'nin Sydney Konsolosluğunu ziyaret eden Zeynal Abidin Kaplan başkanlığındaki heyet burada Türkiye Avustralya Büyükelçisi Ufuk Gezer ve Türkiye’nin Sydney Başkonsolosu Ali Sevim’le bir araya gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.
Editör
Teknisyen
Yayın
27 Kasım 2023 13:00
Güncelleme
27 Kasım 2023 13:28


Ticaret Bakanlığının desteğiyle Malezya-Avustralya Sektörel Ticaret Heyeti düzenleyen Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği üyelerinden oluşan heyet Malezya’daki temaslarını tamamlayarak Avustralya'ya gitti. Zeynal Abidin Kaplan Başkanlığındaki heyet Avusturalya temaslarına Sydney Türkiye Başkonsolosluğunu ziyaret ederek başladı. Ziyarette Türkiye Avustralya Büyükelçisi Ufuk Gezer ve Türkiye'nin Sydney Başkonsolosu Ali Sevim’le bir araya gelen heyet Avustralya hakkında bilgiler aldı. Uzak ülkeler projesi kapsamında gerçekleştirilen Malezya-Avusturalya Sektörel Ticaret Heyetinin temel amacının bu ülkelere daha fazla halı ihracatı yaparak her iki ülkedeki pazar paylarının arttırılması olduğunu ifade eden GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan verimli geçen Malezya ziyaretlerinin ardından dünyanın farklı ülkelerinden yıllık ortalama 400 milyon dolarlık halı ithalatı gerçekleştiren Avustralya'ya 2022 verilerine göre Türkiye’den toplam 25 milyon 940 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını bu ziyaretle birlikte Türk halı sektörünü ve yenilikçi ürünleri tanıtarak Avustralya pazarından daha fazla pay almayı hedeflediklerini ifade etti.  

Avusturalya’da Gaziantepli Halıcılar Bütün Sektörler İçin Öncü Rolü Üsteniyor

Gaziantepli halıcılarla uzun uzun sohbet eden Türkiye Avusturalya Büyükelçisi Ufuk Gezer Avusturalya’nın sadece halı sektörü için değil bütün sektörler için önemli bir pazar konumunda olduğunu ifade ederek “Öncelikle Gaziantep’ten Avustralya'ya gelen Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği heyetini burada ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Avustralya nüfus olarak 26.5 milyonlu nüfusa sahip olup yüksek bir alım gücüne sahip. Gaziantep’in hem kalite hem de kapasite bağlamında halı sektöründe dünyadaki liderliğini Avusturalya’ya da yansıtabileceğini düşürüyorum. Bunun yanı sıra Türkiye’den bütün yatırımcılarımızı Avusturalya’da daha fazla yatırıma bekliyoruz. Ticaret Bakanlığımızın uzak ülkeler stratejisi bağlamında Avustralya'ya cazip teşvikleri var. Bu teşviklerden yararlanarak yatırımcılarımızı Avusturalya pazarına daha fazla girmeye teşvik ediyoruz. İnşallah halıcılarımız bu konuda öncü rol üstlenecekler, bir bayraktarlık rolü üstlenecekler. Hem kalitesiyle hem de kapasitesiyle Gaziantep bu rolü oynamaya bence fevkalade müsait onun için GAHİB heyetini burada ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz.” dedi.

Türkiye Avustralya Büyükelçisi Ufuk Gezer ve Türkiye’nin Sydney Başkonsolosu Ali Sevim’e teşekkür eden GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan gördükleri ilgiden dolayı teşekkür ederek günün anısına birer plaket takdim etti. Ziyaretin ardından GAHİB heyeti Sydney’de halı ithalatı gerçekleştiren firmaları ziyaret ederek firma yetkilileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Bülten

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

GAZİANTEP YILIN İLK YARISINI 4,8 MİLYAR DOLAR İHRACAT İLE TAMAMLADI

CHP'li Öztürkmen: İktidar, Gaziantep'in sesini duymuyor

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Özgür basın demokrasilerin en büyük güvencesidir"

BAŞKAN TAHMAZOĞLU, KURBAN BAYRAMINI KUTLADI

5,2 şiddetinde deprem oldu!

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KETEM İLE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

5,2 şiddetinde deprem oldu!

SANKO Okulları’nın büyük gururu

SANKO Üniversitesi’nde Romatoloji Sempozyumu Düzenlenecek

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Enflasyon rakamları açıklandı

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Nöbetçi Eczaneler

16 Temmuz 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler