GÖNDER

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Belediye Başkanları Forumu”nda, dirençli şehir olabilme noktasında Gaziantep Modeli’ni örnek göstererek, “Bu model toplumu bütünleştiriyor.
Editör
Teknisyen
Yayın
27 Kasım 2023 13:00
Güncelleme
27 Kasım 2023 13:39
Okunma
154


 

 Özellikle burada iş birlikleri çok önemli. Teori ile pratiği birleştirme noktasında üniversitelerle ortak hareket etmenin önemi yüksek. Söylem ve eylem birliği başarılı bir yönetimi de beraberinde getiriyor” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Birleşmiş Milletler (BM) Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun Kentsel Gelişme, Konut ve Arazi Yönetimi Komitesi tarafından İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen “Belediye Başkanları Forumu”na katıldı. 2023 yılı teması “2030 (Sürdürülebilir Kalkınma) Hedeflerine Doğru Kentsel Yenileme/ Kentsel Dönüşüm” olarak belirlenen forum kapsamında Başkanı Fatma Şahin, “Dirençli Kentsel Çevrelere Yönelik Kentsel Yenileme” konulu oturumda konuşma yaptı.

Dijon (Fransa), Lozan (İsviçre), Malmö (İsveç), Mykolaiv (Ukrayna), Üsküp (Kuzey Makedonya) ve Split (Hırvatistan) belediye başkanlarının da istişare yaptığı oturumun yanı sıra toplamda forum çerçevesinde 49 belediye başkanının konuşmasına yer verildi.

Şehirlerin kentsel yenileme projeleri ve kentsel dirençlilik altyapısının tartışıldığı oturumda, Başkan Fatma Şahin ve diğer belediye başkanları, kendi şehirlerindeki dirençlilik altyapısının nasıl göründüğünü ve kentsel yenileme projelerinin doğal afetler veya insan eliyle oluşan afetler karşısında dirençliliği nasıl sağlayabileceğine ilişkin hususlarda değerlendirmede bulundu.

“PROJELERİN BAŞARIYA ULAŞMASINDA TOPLUMDAKİ ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI”

Başkan Fatma Şahin burada yaptığı konuşmada, Gaziantep’in nüfusu itibariyle ‘dirençli şehir’ bakış açısının kent için çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kalkıma ve demokrasi yerelde başlıyor. Mali zorlukların iyi yönetilerek kaynakların artırılıp giderlerinse azaltılması gerekiyor. Dirençli şehir yenilenmesinde önce kendi bünyemizde çalışmalara başlamamız gerekiyor. Ölçmediğiniz bir şeyi değerlendiremezsiniz. Etki analizi çok önemli. Biz ulaşım master, imar master ile birlikte iklim master planı da hazırladık. EBRD’nin yeşil şehri olduk. 'Yeşil şehir nasıl olacak, çevresel kalkınma bir bütün olarak nasıl tasarlanacak?' gibi soruların cevabı konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bunun yanı sıra su çok önemli küresel ısınmadan dolayı. Bu nedenle kuraklık master planı yaptıktan sonra önümüze gelen sorunlara karşı çok acil eylem planları yapmamız ve kendi bünyemizde bunu uygulanabilir hale getirmemiz gerekiyor. Daha da önemlisi toplumu bilgilendirmeniz ve yönlendirmeniz gerekiyor. Böylelikle toplumdaki zihinsel dönüşümü sağlayarak çalışmalarda başarılı olabiliriz.”

 

BM’den alınan davetin Gaziantep Modeli’nin dirençli bir şehir olmak için bu kadar zor bir coğrafyada zor şartlarda nasıl hedeflere kilitlendiğini, nasıl yeşil şehir olduğunu, nasıl akıllı şehir olduğunu anlatma fırsatı sunduğunu aktaran Başkan Şahin, “Biz yönetilmesi gereken en önemli kısımlardan birini, çevresel kalkınma ve ekolojide görüyoruz. Yerel ekonomiyi güçlendirmemiz lazım. Şehrimiz sanayi şehri. Şehrin sanayi altyapısını yeşil şehir ile akıllı şehir altyapısıyla dönüştürmeliyiz. Şehir aynı zamanda bir gastronomi kimliğine de sahip bunu da kültür ve sanatla bütünleştirerek şehri rehabilite etmemiz yine önemli çalışmalardan bir tanesi” şeklinde konuştu.

 

“GAZİANTEP MODELİ, BAŞARILI BİR YÖNETİMİ BERABERİNDE GETİRİYOR”

 

Gaziantep Modeli’nin toplumun iyiye yönelmesinde büyük bir etki oluşturduğuna dikkati çeken Şahin, “Bu model toplumu bütünleştiriyor. Özellikle burada iş birlikleri çok önemli. Teori ile pratiği birleştirme noktasında üniversitelerle ortak hareket etmenin önemi yüksek. Söylem ve eylem birliği başarılı bir yönetimi de beraberinde getiriyor” ifadesini kullandı.

 

Şahin, her bir krizi fırsata dönüştürme bakış açısıyla çalışmaların yürütülmesi gerektiğini dile getirerek, “Şehrin dirençli hale getirilmesinde bu bakış açısı şüphesiz büyük yarar getirecektir. Gaziantep Modeli’nin yeni iş birlikleri ile yeni modellere, yeni kuvvetlere ulaşacağına inanıyorum” dedi.

 

Deprem bölgelerinde yeşil ekolojiyi yeniden planladıklarının altını çizen Başkan Şahin, “Gaziantep, fıstığın biberin, zeytinin, üzümün ana merkezi. Üniversite ile toprak analizi yaparak, hangi bitki çeşidinin kentin hangi bölgesinde üretmemiz gerektiğini tespit ediyoruz.  Damlama sistemiyle verimliliği artırarak, küresel ısınmayı azaltacak sulama projelerini hayata geçiriyoruz. Kullanılan iş makinasında elektrikli, hidrojenli iş makinalarını kullanarak sıfır karbon analizi yapacağımız ekolojik köyün altlığını hazırlamak istiyoruz. Kadın kooperatiflerini kurarak, kadınlarımızı eğitiyoruz. Böylelikle onların verimli bir şekilde üretimin içinde bulunmasını sağladık. Şu an organik ürünün e-ticaretle dünyaya ulaştırıyoruz” diye konuştu.

 

Bölgesel kalkınmada ekolojik köyde çobanından hayvanın yetişmesine, bilimsel altyapısından veri analizine kadar birçok başlıkta yeni bir dönemi başlatacak planın altlığını hazırladıklatını söyleyen Şahin, "Yeşil ekonomi için depremden sonra hızlı iyileşmek için istihdam odaklı büyüme için ihracat odaklı büyüme için bu proje çok önemli. Depremden birçok vatandaşımız uzvunu kaybetti.  Engelli bireylerimiz için de yine ekolojik köyde onların eğitimini, sağlığını, istihdamını sağlayacak yeşil ekonomi çalıştık. Burada güneş enerjisi çok önemliydi. Şu an Gaziantep’te güneş enerjisi üreyen biyogaz tesisimiz var. 27 megavat kendi enerjimizi karşılayacak güneş enerjimiz var. Bu yaptığımız çalışmalarla bölgesel kalkınmada yeni fırsatların önünü açtı” değerlendirmesinde bulundu.

 

AEK 84. Kentsel Gelişme, Konut ve Arazi Yönetimi Komitesi’ne önerilecek hususlar arasında kentsel yenileme ilkelerinin de masaya yatırıldığı forumda; ölçülebilir veriye dayalı planlama yaklaşımını benimsemek, çevresel, sosyal, fiziki, ekonomik, kültürel faktörlerin şehre ve insanlara etkisini dikkate alan entegre bir planlama yaklaşımı uygulamak, sağlıklı hayat tarzını öne çıkaran planlamalar yapmak, yeşil alanlar, yürüyüş ve bisiklet yolları tasarlamak gibi toplamda 12 adet ilke üzerinde duruldu. BÜLTEN

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

CHP’li Öztürkmen, 3 Mart’ın ‘Laiklik Günü’ Olmasını Teklif Etti

43 Okunma

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ HER YAŞA HİTAP EDİYOR

43 Okunma

BAŞKAN FADILOĞLU GTO MECLİSİNDE

42 Okunma

Yükseköğretim Kurulu, uluslararası araştırma burslarını artırdı

38 Okunma

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR EV SAHİPLİĞİ’NDE YENİ TURİZM ÇALIŞTAYI

37 Okunma

DEM Parti’den Birecik’te Görkemli Açılış!

78 Okunma

CHP Gaziantep’te Belediye Başkan adayları belli oluyor

74 Okunma

-3 KATEGORİDE ZİRVENİN ADI ŞEHİTKAMİL

65 Okunma

Büyükşehir altyapısıyla oluşturulan çağrı merkezi hizmet vermeye başlıyor

64 Okunma

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

63 Okunma

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI 3. GAZİANTEP KARMASI RESİM SERGİSİ

222 Okunma

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Milletimize benzer travmaları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur!”

194 Okunma

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

193 Okunma

DEPREM BÖLGESİNDEKİ İMALAT SANAYİNİN YOL HARİTASI ANKARA’DA AÇIKLANDI

178 Okunma

Mahalle sakinleri vali çeber'den destek bekliyor

170 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

5 Mart 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler