"GAZZE’DE ACİLEN ATEŞKES SAĞLAMNMALI”

Kamu-Sen  Gaziantep İl Başkanı Mehmet Akmaz, Gazze’de yaşanan acıya “Dur” denmesi  ve ateşkesin bir an önce sağlanması  için,  Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin  acilen devreye girmesi gerektiğini dile getirdi.
Editör
Teknisyen
Yayın
27 Kasım 2023 13:00
Güncelleme
27 Kasım 2023 13:37


 Kamu-Sen  Gaziantep İl Başkanı Mehmet Akmaz, Gazze’de yaşanan insanlık dramının önlenmesi için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

ADETA DEVLET TERÖRÜ UYGULAMAKTADIR

Bütün dünyanın siyasi, ekonomik ve askeri anlamda son derece tehlikeli bir süreçten geçtiğini belirten Akmaz “dünyada savaş çanlarının çaldığı şu günlerde, Filistin’de ortaya çıkan gerilim gerek zamanlaması gerekse kapsamı bakımından oldukça manidar görülmektedir.Hamas’ın İsrail’in işgali altındaki topraklarda gerçekleştirdiği eylemlerin ardından Gazze’ye başlatılan saldırılar ile İsrail, çocuk, kadın, genç, yaşlı, silahsız demeden yerleşim yerlerini bombalamakta, adeta devlet terörü uygulamaktadır.” Dedi.

 DÜNYA DEVLETLERI BU DURUMA SEYIRCI KALMAKTADIR

Yaklaşık bir asırdan beri Filistin’de bir dram yaşandığını belirten Akmaz “ tüm dünya devletleri bu duruma seyirci kalmaktadır. Hangi taraftan gelirse gelsin masum sivillere yönelik hiçbir saldırının haklı bir gerekçesi olamaz. Ancak İsrail’in Gazze’de yaşattığı vahşet, “İnsanım” diyen hiç kimsenin kabullenemeyeceği türdendir. Öte yandan bizim için Filistin davası, insanlık tarihi boyunca süregelmiş bir mücadeleyi ifade eder. Kudüs, Kabe’den önceki Kıblegâhımız olması dolayısı ile de mukaddes emanetimizdir.Dünyanın kanayan yarası haline gelmiş olan Filistin sorununun kalıcı bir biçimde çözülmesi; öncelikle bölgede ateşkesin ve sükunetin sağlanması, ardından da 1967 öncesi sınırlar çerçevesinde Filistin’in meşru bir devlet olarak tanınmasından geçmektedir. Hal böyleyken özellikle ABD’nin ve AB ülkelerinin İsrail’i destekleyen tutumları, bölgedeki gerilimi daha da tırmandırma yolunda İsrail’e cesaret verirken sorunu da çözümsüzlüğe doğru sürüklemektedir. ” diye konuştu.

 

ATEŞKES BİR AN ÖNCE SAĞLANMALIDIR

 

Kamu-Sen  Gaziantep İl Başkanı Mehmet Akmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Masumların tüm dünyanın gözleri önünde katledildiği bir ortamda bütün ülkelerin üzerine düşen insani sorumluluk çerçevesinde, itidalli bir biçimde hareket etmesi ve taraflar arasında ateşkes sağlanması konusunda gerekli girişimlerde bulunması tüm ülkelerin en temel vazifesidir.

Bilhassa Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin Gazze’de yaşanan acıya “Dur” demek ve ateşkes sağlamak için daha etkin bir biçimde devreye girmesi zorunludur. 

İnsanlığın en temel dinamiği olan yaşama hakkı konusunda dahi ülkeler arasında yaşanan ayrışma, çatışmaların bölgesel olmaktan çıkıp küresel boyuta taşınmasına neden olabilir.

Türkiye Kamu-Sen  olarak Birleşmiş Milletleri yaşanan katliamların durdurulması için çabalarını artırmaya, İsrail’i sivillere yönelik olarak gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırılara son vermeye, özellikle Batı ülkelerini İsrail’in ölçüsüz ve kural tanımaz tavırlarını desteklemekten vaz geçmeye, tarafları itidale, sükunete ve diyaloğa davet ediyoruz 

Yaklaşık bir asırdır bölgeye kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyen Filistin sorununun çözümünün iki devletli bir yapıdan geçtiğini, Filistin devleti tanvınmadığı takdirde silahların susmasının, kanın durmasının, şiddet sahnelerinin son bulmasının hayal olduğunu bir kere daha ifade ediyoruz" Bülten

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

BAŞKAN TAHMAZOĞLU, KURBAN BAYRAMINI KUTLADI

Sevda Karaca: Kaçak Beton Tesisi Samandağ’da Çevreye ve Halk Sağlığına Zarar Verecek

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Özgür basın demokrasilerin en büyük güvencesidir"

GAİB'DEN YEŞİL DÖNÜŞÜM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SEMİNERİ

5,2 şiddetinde deprem oldu!

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KETEM İLE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

5,2 şiddetinde deprem oldu!

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

GTO’DAN “BİLGİ GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ

Vali Kemal Çeber’ in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Enflasyon rakamları açıklandı

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Nöbetçi Eczaneler

16 Temmuz 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler