GAİB HAZİRAN AYI İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Haziran ayına ilişkin ihracat verilerini kamuoyu ile paylaştı. Yapılan basın açıklamasına göre, bölgenin Haziran ihracatı 768 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,5 oranında bir azalma yaşandı.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
3 Temmuz 2024 12:23
Güncelleme
3 Temmuz 2024 12:24


GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede: "İhracatçılarımızın yaşadığı sorunlar ve global ticaret alışkanlıklarındaki değişiklikler rakamlarımıza dönem dönem yansıyor. 9 günlük bayram tatili ile birlikte yaşanan bu durum rakamlarımızı Haziran ayında bir miktar geriye itti. Yapacağımız faaliyetler ve ortaya koyacağımız vizyonla birlikte önümüzdeki dönemde bu düşüşü telafi edeceğimizi düşünüyorum. Bölgemizden bu ay 768 milyon dolar Gaziantep’ten ise 652 milyon dolar ihracat yapıldı." şeklinde konuştu.

GAİB’in yayınladığı yazılı açıklamaya göre, yılın ilk 6 ayında bölgeden 5,5 milyar dolarlık ihracat kayda alınırken, en çok ihracat yapan 6. Şehir konumundaki Gaziantep’ten ise 4,8 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Bölgenin bu dönemde en çok ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Suudi Arabistan, İtalya, Almanya, Libya, İran ve Cibuti olurken, en fazla ihracat yapılan ürün grupları ise makine halıları, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, ağaç ve orman ürünleri ile demir-çelik mamulleri olarak açıklandı.

SEKTÖREL BİLİNCİ ARTIRMAYA YÖNELİK ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ

Haziran ayında sektörel bazda yapılacak çalışmalar ve ihracatın geliştirilmesi adına yeni projeler üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Kileci: ‘’Sektörel bilinci artırmaya yönelik önemli adımlar atıyoruz. Tekstil Birliğimizin Doku Kumaş Tasarım Yarışmasının başvuruları devam ediyor. Tasarlayın Dokuyalım Makine Halısı Tasarım Yarışmamızın da I. Jüri değerlendirmesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdik. Sektörde yer edinmek isteyen tüm gençlerimizi yarışmalarımıza bekliyoruz. Gençlerimize yarışmalarımız hakkında bilgi vermek ve sektörlerimizde yaşanan güncel gelişmeleri aktarmak amacıyla geçtiğimiz ay Gaziantep, Kahramanmaraş, İzmir, Denizli, Uşak, Isparta ve Çanakkale illerindeki üniversitelere ziyaretlerde bulunduk. Halı Birliğimiz tarafından düzenlenen ve Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle gerçekleştirdiğimiz Japonya Sektörel Ticaret Heyeti ile bölgenin önde gelen firmalarıyla görüşmeler yaparak ticari ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefledik. Ayrıca Hububat Birliğimiz New York/ABD’de düzenlenen Summer Fancy Food Show Fuarında Türkiye Gıda İhracatçıları standını ziyaret ettiler. Öte yandan ülkemizin onur konuğu olarak yer aldığı 55. Uluslararası Cezayir Fuarına Birliklerimiz stantlı katılım sağladı.’’ dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlediği 31. Olağan Genel Kurul ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'ne de katıldıklarını belirten Kileci: ‘’Hem TİM 1000 listesinde hem de İSO 500 listesinde bölgemizden birçok firma yer aldı. Yaptığımız işlerden böyle güzel dönüşler almak bizi mutlu ediyor. Biz bu dönüşleri artırmak, ihracatçılarımızın karşılaştığı zorlukları aşmak ve ihracatımızın büyümesini sağlamak için faaliyetlerimize her gün bir yenisi eklemeye devam edeceğiz.’’ dedi.

Kaynak : HABER MERKEZİ

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’DEN ÖĞRENCİLERE 1 MİLYON 268 BİN SPOR AYAKKABISI HEDİYE

GTB KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sevda Karaca: Kaçak Beton Tesisi Samandağ’da Çevreye ve Halk Sağlığına Zarar Verecek

Şanlıurfa'da deprem!

Gaziantep hız kesmedi!

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KETEM İLE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

UDMA, 16 AYDA 31 BİNİ AŞKIN MİSAFİR AĞIRLADI!

SANKO Üniversitesi’nde Romatoloji Sempozyumu Düzenlenecek

SANKO Okulları’nın büyük gururu

GTO’DAN “BİLGİ GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Enflasyon rakamları açıklandı

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Nöbetçi Eczaneler

16 Temmuz 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler