Gaziantepli Halıcılara Moritanya’da Yoğun İlgi

Dünya’nın en fazla makine halı üretimini gerçekleştiren GAHİB üyelerinden oluşan heyet 2024 halı koleksiyonlarını Afrikalılarla buluşturan Gaziantepli halıcılar Moritanyalıların ilgi odağı oldu.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
22 Nisan 2024 17:15
Güncelleme
22 Nisan 2024 21:13


 Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ya Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Projesi kapsamında Sektörel Ticaret Heyeti düzenleyen Gaziantepli halıcılara yoğun ilgi gösteren Moritanyalılar heyeti havalimanında karşıladı. Bugün gerçekleşen ikili görüşmelerde de adeta izdiham yaşanırken Başkan Zeynal Abidin Kaplan Moritanya’nın Türkiye için bir çok sektörde önemli Pazar olabileceğini ifade etti.

 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Ticaret Bakanlığının Uzak Ülkeler Projesi kapsamında Afrika ülkelerinden Moritanya ve Senegal'e yönelik gerçekleştirdiği Sektörel Ticaret Heyeti’nin ilk durağı olan Moritanya’da büyük ilgiyle karşılandı. GAHİB heyetini havalimanında karşılayan Moritanya’lı halı ihracatçıları gerçekleştirilen ikili görüşmelere de büyük ilgi gösterdi. GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan görüşmelerin verimli geçeceğine inandıklarını ifade ederek sabahın erken saatlerinden itibaren GAHİB heyetiyle görüşme yapmak isteyen Moritanyalı halı ithalatçı firmaların temsilcilerinin görüşmelerin yapılacağı otele geldiğini ifade etti.

En Büyük Hedefimiz Uzak Ülkeler

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği'nin 27 kişiden oluşan heyeti bugün Türkiye'den Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta ki temaslarına başladı. Yenilikçi ürünlerin Moritanyalı halı ithalatçılarına tanıtıldığı B2B görüşmelerinde adeta izdiham yaşanırken Türk ürünlerine karşı Moritanya’da aşırı bir ilgi olduğu da ifade edildi. Görüşmelerin başarılı geçmeye başladığını ifade eden GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan “Bugün Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta ki B2B görüşmelerimize başladık. Ticaret Bakanlığımızın Uzak Ülkeler Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Sektörel Ticaret Heyetimiz 27 kişiden oluşmakta ve Gaziantep’te üretilen bütün halı çeşitlerini bugün Afrikalı alıcılarla buluşturuyoruz. İlgiden bütün firmalarımız memnun. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması ve yaşanan mali sıkıntıların çözümü için hepimiz her zamankinden daha fazla üretmek, ve ihraç etmek zorundayız. Bunun için yeni Pazar arayışlarımız devam ediyor. Önümüzdeki süreçte de devam edecek. Bugün ikili görüşmelerimizi tamamladıktan sonra Pazar araştırması yapacağız ve buradaki firmaların potansiyellerini görmek için firma ziyaretleri gerçekleştireceğiz. Moritanya sektörümüz için büyük bir Pazar olabilir” dedi.

Gaziantepli halı ihracatçıları Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta ki temaslarını tamamladıktan sonra buradaki pazarları da mercek altına alacak ve ardından Senegal’e hareket edeceği bilgisini alındı.

Kaynak : HABER MERKEZİ

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

BAŞKAN TAHMAZOĞLU VATANDAŞ VE ESNAF İLE İÇ İÇE

CHP MİLLETVEKİLİ KAPLAN: "VATANDAŞ KURU EKMEĞE MUHTAÇ"

ARI VE HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE YEM, EKİPMAN VE İLAÇ DAĞITIMI YAPILDI

BAŞKAN TAHMAZOĞLU, KURBAN BAYRAMINI KUTLADI

KENTLER ÇOCUKLARINDIR EĞİTİM PROGRAMI SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KETEM İLE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar, Kaç Günde Gelir?

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

5,2 şiddetinde deprem oldu!

SANKO Üniversitesi’nde Romatoloji Sempozyumu Düzenlenecek

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Enflasyon rakamları açıklandı

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Nöbetçi Eczaneler

16 Temmuz 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler