GÖNDER

“PAMUK ÜRETİMİ ÜLKEMİZ İÇİN STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR” 

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, ‘7 Ekim Dünya Pamuk Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, pamuk üretiminin ülke ekonomisine katkısının sadece tarımla sınırlı olmadığını belirterek, pamuğun sanayi sektörü için de stratejik önem taşıdığını ifade etti. 
Editör
Teknisyen
Yayın
27 Kasım 2023 13:00
Güncelleme
27 Kasım 2023 14:05
Okunma
153


Pamuğun, tekstil başta olmak üzere hazır giyim, bitkisel yağ ve yem gibi birçok sanayi koluna hammadde kaynağı oluşturduğuna işaret eden Akıncı, pamukta sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için, üretimin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. 

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, 7 Ekim Dünya Pamuk Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de pamuk üretimi, pamuğun sanayi sektöründeki yeri ve üretici beklentilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Pamuğun yaygın ve zorunlu kullanım alanları açısından tarımsal kalkınmada büyük bir ekonomik değere sahip olduğunu belirten Akıncı, Türkiye’de en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen pamuğun, girdi yoğun bir üretim dalı olmasından dolayı çok geniş bir kesimin gelir kaynağını oluşturduğunu dile getirdi. 

Pamuğun, Türkiye tarımsal üretiminde tahıllar ve “Diğer Bitkisel Ürünler” grubunda buğdaydan sonra en fazla hasılaya sahip ürün olduğunu kaydeden Akıncı, “Türkiye önemli bir pamuk ülkesi. Üretimde Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan engin bir bilgi ve tecrübeye sahibiz. Tarımsal faaliyetlerimizin vazgeçilmez bir parçası olan pamuk, özellikle tekstil ve hazır giyim sanayilerimizin oluşması, gelişmesi ve dünya ölçeğinde söz sahibi olmalarında önemli bir role sahiptir. Bunun yanı sıra lif pamuk üretiminde dünyada 6’ncı, tüketiminde ise ilk 5 ülke arasında yer almaktayız.  Gerek tarımsal üretimimizdeki konumu gerekse de sağladığı katma değerden dolayı pamuk, tarım ve sanayi sektörümüz için stratejik önem taşımakta” dedi. 

Pamukta üretim maliyetlerinin artmasına rağmen ürün fiyatlarındaki artışın sınırlı kaldığını belirten Akıncı, sürdürülebilir üretimin devamı için üreticilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Bülten

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ HER YAŞA HİTAP EDİYOR

45 Okunma

CHP’li Öztürkmen, 3 Mart’ın ‘Laiklik Günü’ Olmasını Teklif Etti

43 Okunma

BAŞKAN FADILOĞLU GTO MECLİSİNDE

42 Okunma

Yükseköğretim Kurulu, uluslararası araştırma burslarını artırdı

38 Okunma

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR EV SAHİPLİĞİ’NDE YENİ TURİZM ÇALIŞTAYI

37 Okunma

DEM Parti’den Birecik’te Görkemli Açılış!

78 Okunma

CHP Gaziantep’te Belediye Başkan adayları belli oluyor

74 Okunma

-3 KATEGORİDE ZİRVENİN ADI ŞEHİTKAMİL

65 Okunma

Büyükşehir altyapısıyla oluşturulan çağrı merkezi hizmet vermeye başlıyor

64 Okunma

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

63 Okunma

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI 3. GAZİANTEP KARMASI RESİM SERGİSİ

222 Okunma

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Milletimize benzer travmaları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur!”

195 Okunma

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

193 Okunma

DEPREM BÖLGESİNDEKİ İMALAT SANAYİNİN YOL HARİTASI ANKARA’DA AÇIKLANDI

178 Okunma

Mahalle sakinleri vali çeber'den destek bekliyor

170 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

5 Mart 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler