ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’DEN LONDRA'YA UZANAN YOLCULUK

Şahinbey Belediyesine bağlı Binevler Sosyal Tesisinde Moda tasarım bölümünde eğitim gören Rana Cingisiz Dünya’nın sayılı moda tasarım okullarından olan London College of Fashion’ı kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
8 Temmuz 2024 09:33
Güncelleme
8 Temmuz 2024 09:34


Her yaştan vatandaşın eğitim aldığı Şahinbey Belediyesi Sosyal Tesislerinde ve Gençlik Merkezleri’nde birbirinden yetenekli öğrenciler ve kursiyerler hayatlarına yön vererek meslek sahibi oluyorlar. Binevler Sosyal Tesis ‘inde Moda tasarım kursuna giden 18 yaşındaki Rana Cingisiz aldığı eğitim sonrasında moda ve tasarım alanında Dünya’nın en iyi ikinci üniversitesi olan London College of Fashion’ı kazandı.

İĞNE TUTMASINI DAHİ BİLMİYORDUM

Liseye başladığında moda tasarımı okumaya karar verdiğini belirten Rana Cingisiz, “Liseye başladığımda hayalimin moda ve tasarım olduğunu annemle paylaştım, annem de dikiş bile bilmediğimi söyleyerek kursa gitmemi istedi. Ben de Şahinbey Belediyesi’nin Binevler Sosyal Tesis’ine gelerek derslere katıldım. Dikiş ve kalıp dersleri aldım. Fen Lisesi’nden moda tasarımına gitmek biraz tuhaf geliyor insanlara ama ben küçüklükten beri çizim yapıyordum. Burada aldığım eğitimler bana çok faydalı oldu. Hocalarım beni çok iyi yönlendirdiler. Gideceğim okulun kabul şartları çok zor. Dünyanın en önemli ikinci okulu. Oraya başvurmak için iyi bir portfolyo hazırlamam, konular belirlemem ve bu konulardan koleksiyon hazırlamam gerekiyordu. Ayrıca dikiş de bilmem gerekiyordu. Burada farklı makineler kullanarak elimi dikişe alıştırdım. Londra’daki üniversitede 6 bölüm var, ben London College of Fashion’da karar kıldım. Koleksiyonumu hazırlayıp başvurdum" dedi.

AİLEM ÇOK DESTEK OLDU

Başarmanın yarısının inanmak olduğunu ifade eden Rana, "Eğer inançlı olup hayallerinizin peşinden giderseniz başarılı olmanız mümkün. Aile desteği de çok önemli. Babam hangi mesleği düşündümse kabul etti. Ben de onların desteğini alarak yapabileceğimi gösterdim. Annem beni buraya getirip götürdü. 1 yıl boyunca hazırlığı süren portfolyoyla başvurdum. Portfolyonun içerisinde yaptığım araştırmalar, çizimler, denemeler ve bazı dikiş işlerim vardı. Bunlar beğenilince beni kabul ettiler. Orada 4 yıl iyi bir eğitim alıp ileride iyi bir moda tasarımcısı olmak istiyorum. Böylesi bir okulu kazanmamda bana yardımcı olan Binevler Sosyal Tesisi yöneticisinden eğitimcisine ve daha önemlisi Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

5,2 şiddetinde deprem oldu!

CHP MİLLETVEKİLİ KAPLAN: "VATANDAŞ KURU EKMEĞE MUHTAÇ"

Şahinbey’de Minik Aşçılar Yetişiyor

Gaziantep Büyükşehir, kurban satış ve kesim yerlerinde ilaçlama çalışmalarına başladı

"GAZZE’DE ACİLEN ATEŞKES SAĞLAMNMALI”

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KETEM İLE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Vali Kemal Çeber’ in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar, Kaç Günde Gelir?

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

SANKO Üniversitesi’nde Romatoloji Sempozyumu Düzenlenecek

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Enflasyon rakamları açıklandı

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Nöbetçi Eczaneler

16 Temmuz 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler