GÖNDER

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Yılın ilk 9 ayı sonunda Türkiye’nin toplam makarna ihracatı 1 milyon ton oldu. 9 ay sonunda makarna ihracat geliri 678 milyon dolara ulaşan Türkiye Gıda İhracatçıları, sektörün uluslararası ölçekte gördüğü ilgiyi kamuoyuyla paylaşmak üzere 25 Ekim Dünya Makarna Günü’nde Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.  
Editör
Teknisyen
Yayın
27 Kasım 2023 13:00
Güncelleme
27 Kasım 2023 13:33
Okunma
158


TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Kazım Taycı’nın da hazır bulunduğu etkinlikte, Şef Yunus Emre Akkor düzenlediği atölye ile makarna yapım teknikleri konusunda bilgi verdi. 

“Dünyanın en istikrarlı gıda tedarikçilerinden biriyiz”

Trademap’in 2022 verilerine göre küresel hacmi yıllık 14 milyar dolara yaklaşan makarna ticaretinde Türkiye’nin Avrupa’da ikinci, dünya ise dördüncü büyük ihracatçı olduğunu belirten TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

100. yılını kutlamanın mutluğunu yaşadığımız Cumhuriyetimizin gıda sanayisindeki ilk yatırımları buğday unu alanında gerçekleşmiş, unla yapılan gıdalar arasında önemli bir yere sahip olan makarnacılıkta Türkiye dünya çapında markalar geliştirmiştir. Doğrudan ve dolaylı olarak 50 bin kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, yurt içi ve yurt dışında yılda 1,5 milyar dolar dolayında bir ekonomik büyüklüğe ulaşmaktadır. Bu alandaki en önemli rakibimiz İtalya, bu yıl Avrupa’daki kuraklık sorunları nedeniyle hammaddeye erişimde büyük güçlük çekiyor ve üretime devam edebilmek için ihtiyaç duyduğu buğday unu için kapımızı çalıyor. Çünkü biz buğday üretiminde çok bereketli bir yıl geçiriyoruz. Birçok ülke savaş ve iklim sorunlarıyla uğraşırken, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına dünyanın en istikrarlı gıda tedarikçilerinden biri olmanın gururuyla başlıyoruz.”

 

Yılda en az 1 milyon ton daha makarna ihracatı yapabiliriz”

 

Yılda 2 milyon tondan fazla makarna üretimi, 1,5 milyon tona yakın da ihracat yapan sanayicilerimizin yurtiçi ve yurt dışındaki talebi yüksek kaliteli ürünlerle karşıladığını belirten Tiryakioğlu, şu bilgileri verdi:

 

Sayısı 30’a yaklaşan makarna fabrikalarımızın üretim kapasitesinin bir bölümü atıl durumda. Yılda en az 1 milyon ton daha makarna ihracatı yapabilme kapasitemiz var. Makarnanın her türünü üretebilen yüksek teknolojili sanayi tesislerimiz sayesinde, geleneksel ürün gamımızı genişleterek pazarımızı büyütmek istiyoruz. Bunun için de Batı mutfağında tercih edilen ürünlerimizin sayısı artıyor. Ancak dünyanın en büyük makarna ithalatçıları ABD ve AB’ye henüz istediğimiz kadar ürün satamıyoruz. AB’ye vergisiz ihracatta 20 bin ton sınırı bizi zorluyor, bu sınırlamalar aşılırsa İtalyanlara bile Türk makarnası satacağımıza inanıyoruz.” 

 

“Türkiye’nin toplam makarna ihracatının yüzde 65’i Güneydoğu’dan”

 

Dünyanın en büyük makarna ihracatçılarından biri olan Türkiye'nin bu alandaki güçlü markalarının Gaziantep’te faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu  şunları söyledi:

 

Makarna ithal etmek isteyen ülkeler için Türkiye, akla ilk gelen seçeneklerden biri. Sahip olduğumuz kaliteli buğdayı yüksek teknolojili tesislerde işleyerek rekabetçi fiyatlarla ihraç edebilen bir ülkeyiz. Küresel gıda arzında önemli bir yeri olan Türkiye’nin toplam makarna ihracatının yüzde 65’ten fazlasını, durum buğdayının ana vatanı Güneydoğu’da faaliyet gösteren işletmeler yapıyor. Bölgede işlediğimiz ürünlere farklı coğrafyalardan büyük talep olduğundan firmalarımız makarna ihracatından ayda ortalama 50 milyon dolar gelir sağlıyor.”

“AB’de kota 100 bin tona çıkarılsa bunu rahatlıkla karşılayabiliriz”

 

Gıda koridoru niteliği taşıyan Türkiye'nin makarna konusundaki anti-damping ve kotalara rağmen dünyanın önde gelen ihracatçılarından olduğunu belirten Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Veysel Memiş şunları söyledi:

"Üretici firmaların makarna sektöründeki üretim kalitesini rekabetçi fiyat politikasıyla küresel ölçeğe taşıdığı makarnacılıkta tanınmış markalarımız var. Yurtdışındaki faaliyetleriyle bilinirliğini artırdığımız bu markaların, özellikle Avrupa için büyük potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Bölgede  halen 20 bin ton olan yıllık makarna kotasının üç senelik süreçte 100 bin tona çıkarılması halinde sektörümüzün bu miktarı rahatlıkla karşılayabileceğine inanıyoruz.”

“Küresel ticaretteki payımızı yüzde 10’a kadar çıkarabiliriz”

Savaş ve pandemi gibi küresel kriz dönemlerinde makarnaya olan talebin arttığını, bu tip dönemlerde Türk makarnasının bu alanda üretim ve teslimat avantajlarıyla büyük ilgi gördüğünü belirten Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nihat Uysallı şunları söyledi:

"Türk makarnasının dünyadaki olumlu imajını, sektördeki güçlü firmalarımızın öncülüğünde sürdürdüğümüz markalaşma çalışmalarıyla daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bu konuda en büyük şansımız, durum buğdayımızın kalitesinin dünya çapında olması. Yeni pazarlara girebilme imkânı bulabildiğimiz takdirde, küresel ticaretteki yüzde 6 seviyesindeki payımızı yüzde 10’lar seviyesine çıkarabileceğimize inanıyoruz.” Bülten

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ HER YAŞA HİTAP EDİYOR

43 Okunma

BAŞKAN FADILOĞLU GTO MECLİSİNDE

42 Okunma

CHP’li Öztürkmen, 3 Mart’ın ‘Laiklik Günü’ Olmasını Teklif Etti

42 Okunma

Yükseköğretim Kurulu, uluslararası araştırma burslarını artırdı

38 Okunma

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR EV SAHİPLİĞİ’NDE YENİ TURİZM ÇALIŞTAYI

37 Okunma

DEM Parti’den Birecik’te Görkemli Açılış!

78 Okunma

CHP Gaziantep’te Belediye Başkan adayları belli oluyor

74 Okunma

-3 KATEGORİDE ZİRVENİN ADI ŞEHİTKAMİL

65 Okunma

Büyükşehir altyapısıyla oluşturulan çağrı merkezi hizmet vermeye başlıyor

64 Okunma

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

62 Okunma

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI 3. GAZİANTEP KARMASI RESİM SERGİSİ

222 Okunma

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Milletimize benzer travmaları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur!”

194 Okunma

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

192 Okunma

DEPREM BÖLGESİNDEKİ İMALAT SANAYİNİN YOL HARİTASI ANKARA’DA AÇIKLANDI

178 Okunma

Mahalle sakinleri vali çeber'den destek bekliyor

170 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

5 Mart 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler