GAYRİMENKUL DANIŞMANI
Müslüm BAHÇECİ

28 Haziran 2020

0,64 Çılgınlığı

Öncelikle tüm gaziantepinyuzu.com Haber Sitesi takipçilerine Merhaba diyerek yeni haftanın mutluluğunu sağlık ve mutluluk içinde yaşamalarını diliyorum.

Şimdi sizlere şu anda içinde bulunduğumuz emlak piyasasının özetini geçmeye çalışacağım; Hükümet piyasalar canlansın, müteahhitler krizden çıksın sektör devam etsin diye faiz oranlarını her şeye rağmen 0,64'e çekiyor.

Bunu gören çoğu fırsatçı müteahhit hemen ellerindeki bitmiş krediye uygun dairelere %15, % 20, yerine göre %30 zam yapıyor.

Bu zamlara sebep olarak da artan inşaat maliyetlerini gösteriyorlar. Evet bu konuda haklılar ama sonuçta siz de elinizdeki daireleri eski inşaat maliyetleri ile yaptınız. Burada bir kar elde edeceksiniz.

Tabii Sonra gidip yeni yerde, yeni arsalarda, inşaatlar yapacaksınız ve bunları da yeni maliyetlerle satacaksınız.

Belki sizin için biraz zorlayıcı olacak ama maalesef yapmanız gereken bu. Ülke şartları zor, herkes için zor, bizim için de zor.

Ama bu sektörün çalışmaya devam etmesi için herkes üzerine düşen fedakarlığı yapacak.

13 yıllık sektör tecrübeme dayanarak bu oranın çok fazla devam etmeyeceğini düşünüyorum. O yüzden buradan sevgili o fırsatçı müteahhit arkadaşlara sesleniyorum; lütfen dairelerinizi olması gereken fiyatlardan satınız.

Sonra gidiniz yeni arsalar alınız ve bu işe devam ediniz. 0,64'ün 1. amacı bu. İkinci el konut fiyatlarına gelince; tabii ki orada da fiyatlar arttı.

İkinci el dairesini satıp yeni daire veya farklı daire almak isteyen vatandaş takipte olduğu sıfır dairelerin fiyatlarının hızla arttığını görünce mecburen satmak istediği dairenin fiyatını artırdı.

Zaten sektör birbirine bağlı zincir halkaları gibi bir taraftan çekince diğer tarafta da aynı yöne gidiyor ister istemez. Bütün sektörlerde olduğu gibi..
Şimdi diğer taraftan bakıyoruz; dışarıda 10 tane müşteri var, bunun ancak 2 tanesini kredi alabilir özelliklere sahip. Kalan diğer 8 vatandaş piyasada fiyatları arttırıyor.

Bunu bizzat canlı örneklerle biz ofisimizde defalarca yaşadık. Vatandaş geliyor, pazarlık yapıyor ama maalesef sonra kredi çekmek için gittiğinde kredi çıkmıyor.

O yüzden gezmeden önce bankayı arayıp kredi çıkıp çıkamayacağını sorabilirsiniz, sonuçta bu çok basit bir işlem. Aynı gün içinde konu ile ilgili size cevap vereceklerdir.

Bu hem sizin yormayacak, kıymetli zamanınızı boşa harcamayacak hem de emlak sektörünü yormamış olacaksınız.

Aynı zamanda kredi çekebilecek müşteriler için de fiyatı arttırmamış olacaksınız. Çünkü şu anda dışarıda talep patlaması olduğu sanılıyor.

Evet satışlar oluyor ama kredi çekemeyen müşterinin arttırdığı fiyatın cezasına kredi çekebilecek müşteriler çekiyor!
Emlak sektörü ile ilgili sorularınızı yorum bölümünde paylaşırsanız veya diğer iletişim kanallarından bana ulaşırsanız sizlere seve seve cevap verebilirim.
Sağlıkla kalın kıymetli okuyucularım.Yorumlar (1)
Can serdar karakuş
28 Haziran 2020

Söylediklerinizi her kelimesini şuan ki emlak piyasasının halidir. Dediğiniz gibi hükümet piyasa canlansın diye istiyor fırsatçılar harekete geçiyor. Ondan sonra da gayrimenkul piyasası kitleniyor ve kan ağlıyor. Oysaki hepimiz bir şekilde bundan zarar görüyoruz.

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Konutta "Haziran" Rüzgarı kısa sürdü...

21 Ağu 2020

0,64 Çılgınlığı

28 Haz 2020

Merhaba Güzel şehrim, şehrimin güzel insanları.

15 Haz 2020