Otomotiv Sektörel Danışman
Erhan GÜNDEMİR

24 Kasım 2020

ARAÇ FİYATLARI AZALIR MI ?

Merhaba değerli gaziantepinyuzu.com okuyucuları,

 

Aşırı değerlenen kur, ötv düzenlemeleri, pandemi neticesinde üretim kapasitesindeki azalmadan dolayı piyasaya arz edilen araç sayısındaki azalışlar nedeni ile geçtiğimiz süreçte araç fiyatları aşırı değerlenmişti. Bayi de araç bulamayan insanlar ikinci ele yöneldiğinden dolayı sıfır km araç kadar ikinci el araç fiyatları da arttı. Bu fiyat artışlarının nasıl önüne geçileceğini önceki yazılarımda belirtmiştim.

Hepimizin de takip ettiği gibi kasım ayı başlarında merkez bankası başkanı değişti. Hazine ve Maliye  bakanı görevinden istifa etti. Yeni ekonomi yönetiminin piyasa beklentileri doğrultusunda yapmış olduğu hamleler neticesinde kur 1 lira seviyelerinde geriye çekildi.

Geriye çekilen kur neticesinde her ay kur artışı ile fiyat artıran otomobil markaları fiyatlarını geriye çekecek mi beklentisi içerisindeydik.

Buna paralel Sektörün önde gelen satış firmalarının yöneticileri de sıfır araçlarda %10, ikinci el araçlarda %12 ile %15 arasında değişen bir düşüş beklemekte idi.

Bu gelişmeler ile birlikte Borusan otomotiv bünyesindeki bazı araçlarda son iki haftada %7 civarı indirim yaptı. Nissan, tüm modellerinde %5 civarı indirim yaptı.

Opel, bazı araçlarında %10-11 bazılarında ise %2 ile %5 arası indirim yaptı. Volkswagen % 10 civarı indirim yaptı. Citroen araçlarda nakit ödeme ve takas indirimi var imiş. Fiat ve Renault’un şu an fiyat güncellemesi yaptığını düşünüyorum.

Dolayısı ile kur’a paralel olarak araç firmaları fiyatlarını bir nebze de olsa geriye çekmiş durumda. Bunlar ikinci el araç satışlarına da etki edecektir muhtemelen.  Piyasada son iki aydır düşüş yaşanırken, galericilerin elinde ciddi bir stok bulunuyor.

Artan taşıt kredisi ve oluşan yüksek fiyatlar neticesinde tüketiciler tedbirli davranıp araç ihtiyaçlarını öteliyorlar. Bu durum da acil nakit ihtiyacı olan esnaflar satış fiyatlarını geriye çekmek zorunda kalacaklardır.

Sonuç olarak sıfır km araçlar kur düşüşünden dolayı fiyatlarını geriye çekecekler. İkinci el otomobil satan esnaf ise stok birikmesi, faizlerin yükselmesi, sıfır km araç fiyatlarının geriye çekilmesi neticesinde sıfır km araçlara paralel fiyatlarını revize edeceklerdir.

SORULARINIZ İÇİN 

gaziantepinyuzu@gmail.com

erhangundem@hotmail.comCaptcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
ARAÇ FİYATLARI AZALIR MI ?

24 Kas 2020

ARAÇ FİYATLARINDAKİ TUTARSIZLIK...

12 Eyl 2020

İKİNCİ EL TAŞIT ALIM SATIMINDA YENİ DÖNEM

17 Ağu 2020

İNSANLAR NEDEN ARABA KİRALIYOR?

29 Tem 2020

İKİNCİ EL ARAÇLARDA EN ÇOK SATILANLAR

12 Tem 2020

2. ELDE YETKİ SORUNU

28 Haz 2020

BAYİLER BOMBOŞ...

19 Haz 2020

ARAÇ KİRALAMANIN AVANTAJLARI

11 Haz 2020

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR ?

6 Haz 2020