MALİ MÜŞAVİR BAĞIMSIZ DENETÇİ
İbrahim AVŞAROĞLU

05 Temmuz 2020

Gaziantep İhracatı Covid-19 krizinden ne kadar etkilendi!

2020 yılı başlarında Çin de ortaya çıkan ve daha sonra Mart ayının ortasında ulaştığı durum itibariyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel ölçüde salgın anlamına gelen pandemi ilan edilmişti. Koronavirüs küresel salgını dünya ekonomisini de sert şekilde etkilemeye başlamış bu durumdan Ülkemizde etkilenmiştir. En sert ve ilk tepki finansal piyasalarda oluştu. Ardından tüm iktisadi faaliyetler ve dünya ticareti olumsuz etkilenmeye başlamıştır.

                   Bu çerçevede    Covid 19 pandemi krizinin Ülkemiz ihracatına ve özelde Gaziantep ihracatımıza olası etkilerini değerlendirdiğimizde  01.01.2020-30.06.2020 tarihleri arasındaki Gaziantep ihracatımız 2019 aynı dönemine göre toplamda % -4,46 oranında azalmıştır.

                   Bu oranın Türkiye genelinde ise %-14,8 olduğu değerlendirildiğinde   Gaziantep  ihracatının Türkiye ortalamasına göre daha az kayıp yaşadığı anlaşılmaktadır. Bu durum Gaziantep İhracatçı sanayici ve işadamlarımızın  bu krizi en az zararla kapatarak  bu süreci başarılı bir şekilde yönettiği sonucunu ortaya koymaktadır.                                       

                  Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) ‘den alınan Türkiye Genel ve Özelde Gaziantep İhracat verilerine göre hazırlanan aşağıdaki tablo Gaziantep özelinde  sektörel olarak analiz edildiğinde Bitkisel ürünlerinde ihracat ortalama + %10,27 arttığı alt başlıklarda ise en fazla artış Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve mamullerinde + %13,92 olarak gerçekleştiği görülmektedir.

                   Tarıma Dayalı işlenmiş ürünlerde toplamda -  %14,66 oranında azalırken alt başlıklarda en büyük kayıp -%23,21 ile Tekstil ve Hammaddelerinde gerçekleşmiştir. Halı ihracatında ise kayıp -%6,51 olarak gerçekleşmiştir.

                   Sanayi ürünlerinde ise toplam geçen yılın aynı dönemine göre İhracatımız hemen hemen aynı tutarda gerçekleşmiştir. Bu sektörde hazır Giyim ve Konfeksiyon +% 10,10 artarken  tutar olarak en büyük kayıp Makine ve aksamlarında -%21,88 oranı ile gerçekleşmiştir. Bu sektörde  tutar olarak düşük olmasına rağmen  Değerli Maden Mücevherat ürünlerinde +%488,83 oranındaki artış  dikkat çekmektedir.   

      Genel olarak bakıldığında pandemi döneminde Gıda  ürünlerinde ihracatın artığını, diğer sanayi ürünlerinde ise ihracatın genel olarak azaldığı görülmektedir. Bu durum bu tür krizlerde gıda ve tarıma dayalı ürünlerin önemini ortaya koymaktadır.                                    

                        Türkiye ihracatı ve dolasıyla Gaziantep ihracatı bu salgından ister istemez olumsuz etkilenecektir. Önemli olan bu dönemde öncelik sağlıkta olmak ile beraber ekonomik hayata, sanayici ve işadamlarımıza her türlü desteğin sağlanarak ayakta durmalarını, kısıtlamaların tamamen kaldırılacağı yeni döneme  en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamakdır.

 

(Not: Değerli okurlarım 01.07.2020 tarihi itibariyle Mahkeme Kararı ile “ÇÖPLÜ” olan soyadım Mensubu olmaktan gurur duyduğum AVŞAR boyu nedeniyle “AVŞAROĞLU” olarak değiştirilmiştir. Bundan sonraki yazılarımda yeni soyadım kullanılacaktır.) 

 Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Vergi Yapılandırması Başladı!

16 Kas 2020

Esnaf ve Sanatkarlarımız Zor Durumda!

02 Eki 2020

             Türk lirasındaki Değer Kaybı Devam Edecek mi?

10 Ağu 2020

Gaziantep İhracatı Covid-19 krizinden ne kadar etkilendi!

05 Tem 2020

İş Dünyamızda Borçlanma Sorunu!

14 Haz 2020

Teşvikler için geç kalmayalım

06 Haz 2020