GÖNDER

CHP'li Öztürkmen: Erdoğan İsrail'i korumaya devam ediyor

CHP Gaziantep Milletvekili Av. Hasan Öztürkmen, İran'ın İsrail'e yönelik füze ve insansız hava araçlarıyla düzenlediği operasyonda, Malatya'daki Kürecik Radar Üssü’nün İsrail’e bilgi verip vermediğini Meclis gündemine taşıdı.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
15 Nisan 2024 14:08
Güncelleme
15 Nisan 2024 14:09
Okunma
150


2012 yılında Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma çerçevesinde kurulan Kürecik Radar Üssü’nün temel amaçlarından birinin, olası hava saldırılarına karşı İsrail'e istihbarat sağlamak olduğunu belirten Öztürkmen, İsrail'in aylardır Gazze'de uyguladığı katliamlar ortadayken, Kürecik Radar Üssü’nün faaliyetlerine devam etmesinin manidar olduğunu belirtti.

CHP Gaziantep Milletvekili Av. Hasan Öztürkmen, “ABD, kurdurduğu bu üs üzerinden sağladığı bilgileri İsrail'in korunması için kullanıyor ve aynı zamanda bu bilgileri İsrail’le de paylaşıyor. Bu gerçeğe rağmen Saray yönetimi, bilgilerin sadece NATO müttefiki ülkelerle paylaşıldığı iddiasında bulunarak, uyanıklık yapıyor” dedi.

Öztürkmen bu konuda Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in yanıtlaması için bir soru önergesi de verdi.

CHP'li Öztürkmen'in basın açıklaması ve soru önergesi…

Erdoğan, İran’ın Saldırısında İsrail’i Korudu!

Malatya’daki Kürecik Radar Üssü, 2012 yılında Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma sonucu kuruldu. Amaç, tüm ittifak üyelerini kapsayan bir balistik füze savunma sistemi oluşturmaktı.

Radar sisteminin kurulumu ABD askeri personeli tarafından yapıldı. Radar istasyonunun kontrolü, Avrupa Aşamalı Adaptif Yaklaşımı (EPAA) çerçevesinde NATO Komutanlığına devredildi. Kürecik Radar Üssü, bölgedeki füze tehditlerini izlemek ve savunma sistemlerine erken uyarı sağlamak amacıyla kullanılıyor.

“İsrail'in Türkiye'deki gözü” olarak bilinen Malatya'daki Kürecik Radar Üssü, Gazze'ye yönelik katliamın başlamasının ardından, İncirlik Üssü'nden sonra protestoların ana adreslerinden biri olmuştu. Üssün kapatılması ve İsrail'e hava güvenliği istihbaratının kesilmesi taleplerine AKP iktidarı kulaklarını kapatmıştı.

Saray Uyanıklık Yapıyor

İran'ın İsrail'e yönelik “Gerçek Vaat” adlı son operasyonuyla birlikte Kürecik Üssü yeniden gündeme geldi. Saray, eleştirilere yönelik bir sözde “dezenformasyon” bülteni yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesindeki Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, “Malatya'da yer alan Kürecik radar üssü, tamamen ulusal güvenliğimiz gereği kurulmuş olup NATO müttefiki ülkelerin halklarının, topraklarının ve kuvvetlerinin korunmasını amaçlamaktadır. Bu radar sisteminden elde edilen bilgiler, NATO'nun mevcut prosedürleri çerçevesinde müttefiklerle ittifakın savunmasına yönelik paylaşılmakta ve kullanılmaktadır. Radar bilgilerinin İsrail gibi NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı da söz konusu değildir” denildi.

Kürecik'ten ABD'ye, ABD'den İsrail'e

Üssün kurulduğu ilk günden beri, radar sisteminin temel amacının, olası hava saldırılarına karşı İsrail'in güvenliğini sağlamak olduğu biliniyor ve sistemin verileri bu yönde kullanılıyor. ABD, kurdurduğu bu üs üzerinden sağladığı bilgileri İsrail'in korunması için kullanıyor ve aynı zamanda bu bilgileri İsrail’le de paylaşıyor.

Bu gerçeğe rağmen Saray yönetimi, bilgilerin sadece NATO müttefiki ülkelerle paylaşıldığı iddiasında bulunarak, uyanıklık yapıyor.

Sadece Ticarete Değil İstihbarata Da Devam

Miting kürsülerinde İsrail'e esip gürleyen ancak ticarete tam gaz devam eden Erdoğan, dünyanın kilitlendiği İran saldırısında da aynı tutumu aldı.

İsrail'in Gazze'de katliama başlamasının ardından gündeme gelen bu üssün faaliyetleri kamuoyunun bütün tepkisine rağmen durdurulmadı. AKP, İsrail'in güvenliği uğruna üsse dokunmadı.

Erdoğan kürsülerden "Eyy Amerika, Eyy İsrail" diye efelenirken, Malatya'daki bu üs kurulduğu günden beri İsrail'e hava güvenliği sağladı ve sağlamaya devam ediyor.”

Bakan Yaşar Güler'e Soru Önergesi

Öztürkmen, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in yanıtlaması için TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi de verdi. Öztürkmen, şu 5 sorunun yanıtını istedi:

“1- Kürecik Radar Üssü, İran'ın İsrail'e yönelik “Gerçek Vaat” operasyonunda devrede miydi?

2- Operasyon sırasında Kürecik Radar Üssü'nden ABD'ye ve/veya NATO üyesi hangi ülkelere bilgi sağlandı?

3- İsrail'in Gazze'de aylardır sürdürdüğü katliam ortadayken, hükümetin Kürecik Radar Üssü'nün faaliyetlerini durdurmamasının nedeni nedir?

4- Malatya Kürecik halkının, bölgesel bir savaş durumunda, radar üssünden kaynaklı olarak hedef olma korkusu yaşadığı haberleri basına yansımıştır. Bu duruma karşın bir tedbir alındı mı?

5- Türk hükümeti, ABD'nin “arabuluculuk” talepleri doğrultusunda İranlı yetkililerle görüşmeler yaptı mı? Yaptıysa hangi talepleri iletti, hangi anlaşmaya varıldı?”

Kaynak : HABER MERKEZİ

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar, Kaç Günde Gelir?

66 Okunma

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

65 Okunma

19 MAYIS ŞAHİNBEY’DE COŞKU İLE KUTLANDI

36 Okunma

OĞUZELİ MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİ TEKNİK GEZİ İLE UYGULAMALI EĞİTİM ALDI

36 Okunma

Avrupa’nın En İyi Kadın Oyuncusu Polisgücü’nden Fatma Songül Gültekin

35 Okunma

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

227 Okunma

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

120 Okunma

Enflasyon rakamları açıklandı

118 Okunma

Otizimli Depremzede Çocuklar Bu Kampı Çok Sevdi

109 Okunma

SANKO OKULLARI’NIN YÜZMEDE MİLLİ TAKIM GURURU

109 Okunma

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

516 Okunma

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

385 Okunma

Enflasyon rakamları açıklandı

376 Okunma

Halı İhracatının Yıldızları Ödüllendirildi

358 Okunma

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

354 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

28 Mayıs 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler