SEVDA KARACA: THY AKP ÖRGÜTLENMESİNE ARAÇ YAPILIYOR

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ile Türk Havayolları arasında imzalanan özel indirim protokolünü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
2 Temmuz 2024 12:21
Güncelleme
2 Temmuz 2024 12:23


 

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ile Türk Havayolları arasında özel indirim protokolünün imzalanmasının basına yansımış ve yurt dışında yaşayan Türkiyeliler açısından büyük tepki toplamıştı. UID üyelerine indirim ve ekstra bagaj hakkı tanıyan özel indirim protokolünün UID bölge başkanlarına bildirildiği e-postada “Bu yeni düzenleme ile kapsamında yeni üyeler kazanmak için bir fırsat. Bilet avantajlarından yararlanmanın temel şartı olan üyelik çalışmalarını kendi bölgeleriniz ve şubelerinize yapabilirsiniz.” İfadeleri yer almıştı.

Konuyu meclis gündemine taşıyan Karaca, kamuda tasarruf tedbirlerine de dikkat çekerken Bakan Uraloğlu’dan protokolün detaylarını ve başka hangi derneklerle protokol yapıldığını sordu. UID’in örgütlenmesi için kamu kurumu olan THY’nin araç olarak kullanıldığını belirten Karaca, “UID üyelerini ayrıcalıklı kılan nedir?” sorusunun yanıtını istedi.

Milletvekili Karaca ayrıca konuyu duyurmak üzere açıklama yapan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’nun (DİDF) açıklamasına da yazılı soru önergesinde yer verdi: “Ekonomik sorunların ve yoksulluğun arttığı, bu dönemde THY’nin 600-700 avroya bilet satmasını normal bir durum değildir. Reklam ve sponsorluk adı altında milyonlarca avro harcama yapan THY’nin yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli işçilere ve emekçilere fahiş fiyata bilet satması, yandaşlara özel indirim programları devreye koymasını kabul edilemez.” DİDF’in THY’yi bu ayrımcı, keyfi uygulamalardan derhal vazgeçmeye ve yurt dışında yaşayan vatandaşların AKP’nin bir derneğine üye olmak zorunda kalmadan daha uygun fiyata Türkiye’ye seyahat edebilmelerinin yolunu açmaya çağırdığını belirten Karaca aşağıdaki soruların yanıtını istedi:

·      THY 2020’den bu yana hangi kurumlarla hangi içeriklerde protokol imzalamıştır?

·      UID ile THY arasında yapılan protokolün içeriği ve detayları nelerdir?

·      UID ile THY’nin özel indirim protokolü hangi nedene ya da ihtiyaca dayanmaktadır? UID üyelerini ayrıcalıklı kılan nedir?

·      İktidarınızın ekonomi politikaları dahilinde olan “kamuda tasarruf tedbirleri” bağlamında değerlendirildiğinde bu indirim ne anlama gelmektedir?

·      UID’in örgütlenmesi için, kamu kurumu niteliğinde bulunan Türk Hava Yolları araç olarak mı kullanılmaktadır?

·      Ayrımcı ve ayrıştırıcı olan UID ile THY arasındaki protokolden sözleşmeden vazgeçmeyi, yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli bütün göçmenleri/vatandaşları kapsayacak, indirimli programın devreye sokulmasını planlıyor musunuz?

Kaynak : HABER MERKEZİ

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

Gaziantep Üniversite’nin genç doktorları mezun oldu

ARI VE HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE YEM, EKİPMAN VE İLAÇ DAĞITIMI YAPILDI

BAŞKAN TAHMAZOĞLU, KURBAN BAYRAMINI KUTLADI

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

Şanlıurfa'da deprem!

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KETEM İLE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

5,2 şiddetinde deprem oldu!

SANKO Okulları’nın büyük gururu

SANKO Üniversitesi’nde Romatoloji Sempozyumu Düzenlenecek

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Enflasyon rakamları açıklandı

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Nöbetçi Eczaneler

16 Temmuz 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler