GÖNDER

Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?

Aile, Çift ve Evlilik Terapisti Anila Çelik konu hakkında bilgiler verdi.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
29 Kasım 2023 13:48
Güncelleme
29 Kasım 2023 13:48
Okunma
106


"Lügat Yalanı" ya da "Patojenik Yalan" olarak adlandırılan patolojik yalan söyleme, insanlar için bir tür psikolojik durumdur. Ancak, patolojik yalan söylemenin net ve kesin bir nedeni belirlenmemiştir ve birçok faktörün etkileşimi sonucunda ortaya çıkabilir. Alışkanlık olarak yalan söyleyen veya sık sık yalan söyleme davranışında bulunan bireyler, eylemlerinin altında yatan çeşitli özellikler veya nedenler sergileyebilirler. İşte sürekli yalan söyleyen bireylerin bazı potansiyel nedenleri veya özellikleri:

*Patolojik Yalan Söyleme: Bazı kişilerde patolojik yalan söyleme veya pseudologia fantastica olarak bilinen bir durum vardır. Sık sık ve takıntılı bir şekilde, genellikle açık bir neden olmaksızın, bazen yalanlar kolayca tespit edilebilse veya görünürde bir amaca hizmet etmese bile yalan söylerler.

*Düşük Benlik Saygısı: Özsaygısı düşük olan kişiler, kendi imajlarını güçlendirmek veya kendilerinin idealize edilmiş bir versiyonunu yaratmak, başkalarından onay veya hayranlık almak için yalan söyleyebilirler.

*Sonuçlardan Kaçınma: Sürekli yalancılar, eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmekten kaçınmak veya sorumluluktan kaçmak için yalan söyleyebilirler. Sorumluluktan kaçmak için hikayeler uydurabilirler.

*Manipülasyon ve Kontrol: Bazı kişiler yalan ve hileyi, durumları manipüle etmek veya başkalarını kontrol etmek için bir araç olarak kullanır ve sonuçları kendi lehlerine etkilemeye çalışırlar.

*Altta Yatan Psikolojik Koşullar: Narsistik kişilik bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu (sosyopati) veya borderline kişilik bozukluğu gibi bazı ruh sağlığı durumları, bir semptom veya başa çıkma mekanizması olarak yalan söylemeyi içerebilir.

*Alışılmış Davranış: Bazı insanlar için yalan söylemek zamanla alışılmış bir davranış haline gelir. Sonuçlarını veya başkaları üzerindeki etkisini düşünmeden alışkanlıktan dolayı yalan söyleyebilirler.

*Dikkat Çekme Arayışı: İlgi veya sempati arayan kişiler, sempati kazanmak veya dikkatleri üzerlerine çekmek için hikayeler uydurabilir veya ayrıntıları abartabilirler.

Altta yatan psikolojik veya duygusal sorunlardan kaynaklanabileceğinden, sürekli yalan söyleme davranışına empati ve anlayışla yaklaşmak çok önemlidir. Açık iletişimi teşvik etmek ve dürüstlüğe değer verilen güvenli bir ortam yaratmak bazen bireylerin doğruları söylerken daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Kaynak : bülten yalan , söyleme , hastalık

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ HER YAŞA HİTAP EDİYOR

45 Okunma

CHP’li Öztürkmen, 3 Mart’ın ‘Laiklik Günü’ Olmasını Teklif Etti

43 Okunma

BAŞKAN FADILOĞLU GTO MECLİSİNDE

42 Okunma

Yükseköğretim Kurulu, uluslararası araştırma burslarını artırdı

38 Okunma

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR EV SAHİPLİĞİ’NDE YENİ TURİZM ÇALIŞTAYI

37 Okunma

DEM Parti’den Birecik’te Görkemli Açılış!

78 Okunma

CHP Gaziantep’te Belediye Başkan adayları belli oluyor

74 Okunma

-3 KATEGORİDE ZİRVENİN ADI ŞEHİTKAMİL

65 Okunma

Büyükşehir altyapısıyla oluşturulan çağrı merkezi hizmet vermeye başlıyor

64 Okunma

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

63 Okunma

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI 3. GAZİANTEP KARMASI RESİM SERGİSİ

222 Okunma

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Milletimize benzer travmaları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur!”

195 Okunma

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

193 Okunma

DEPREM BÖLGESİNDEKİ İMALAT SANAYİNİN YOL HARİTASI ANKARA’DA AÇIKLANDI

179 Okunma

Mahalle sakinleri vali çeber'den destek bekliyor

170 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

5 Mart 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler