GTB KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Çokay ve Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
29 Kasım 2023 17:07
Güncelleme
29 Kasım 2023 17:07


 

Toplantıda; borsanın kasım ayı faaliyetleri görüşülerek, iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkileri, Gaziantep zeytin üretimi ile sektörlerden gelen talep ve öneriler istişare edildi.

 

 

GTB MECLİS BAŞKANI AHMET TİRYAKİOĞLU

 

Toplantının açılışında konuşan GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, son yıllarda küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliklerine dikkat çekerek, bu değişimin tarımsal üretime olası etkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

İklim değişiminin, yağış rejiminde değişikliklere neden olduğunu belirten Tiryakioğlu, bazı bölgelerde kendini aşırı yağış, fırtına ve sel felaketleri ile gösteren bu değişimin, bazı bölgelerde ise yaz aylarında meteorolojik kuraklık olarak kendini gösterdiğini söyledi.

 

İklim değişikliğinin bitkisel ve hayvansal üretime doğrudan etkilerinin olabileceğini kaydeden Tiryakioğlu, ilerleyen yıllarda yaşanabilecek olumsuz etkilere karşı tarımsal üretim planlaması yapılırken bölgesel iklim öngörülerinin göz önünde bulundurulmasının önem taşıdığını ifade etti.

 

Tarım sektörünün güçlü ekonomilerde önemli bir yapı taşı oluşturduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, “İklim değişikliğinin veya farklı krizlerin yol açabileceği etkileri minimize etmek, sürdürülebilir tarımı mümkün kılmak ve verimliliği artırmak için akıllı tarım teknolojilerinin beraberinde getirdiği dijitalleşme süreçlerini yakından takip etmek ve bunları sektöre entegre etmemiz gerekiyor. Bu bağlamda yapay zekanın adapte edildiği uygulamalarda tarım sektörünün geleceği adına belirleyici unsurlar olarak ön plana çıkmakta” dedi.

 

Konuşmasında, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından açıklanan rekolte tahmin raporuna da değinen Tiryakioğlu, rapora göre bu sene Gaziantep’te 28 bin 500 ton dolayında bir zeytin rekoltesi beklendiğini sözlerine ekledi.

 

GTB YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI ENVER ÇOKAY

 

GTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Çokay’da, kasım ayı olağan meclis toplantısında, borsanın faaliyetleri hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi.

 

GTB üyesi işletmelere yönelik Kasım ayı içerisinde GTB Akademi tarafından birçok eğitim programının düzenlendiğini anımsatan Çokay, eğitim takviminin aralık ayında da devam edeceğini dile getirdi.

Çokay ayrıca aralık ayı içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TMO ve Ulusal Hububat Konseyi iş birliğiyle Gaziantep’te ‘2023 yılı Hububat Değerlendirme ve 2024 yılı Beklentileri Paneli’ düzenleyeceklerini açıklamalarına ekledi.

 

Meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Kaynak : Bülten Gaziantep Ticaret Borsası , meslis , toplantı

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

Şanlıurfa'da deprem!

BAŞKAN TAHMAZOĞLU VATANDAŞ VE ESNAF İLE İÇ İÇE

BAŞKAN TAHMAZOĞLU, KURBAN BAYRAMINI KUTLADI

TRİKONFEX Fuarı kapılarını açtı

"GAZZE’DE ACİLEN ATEŞKES SAĞLAMNMALI”

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KETEM İLE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

SANKO Üniversitesi’nde Romatoloji Sempozyumu Düzenlenecek

Vali Kemal Çeber’ in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

GTO’DAN “BİLGİ GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ

UDMA, 16 AYDA 31 BİNİ AŞKIN MİSAFİR AĞIRLADI!

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Enflasyon rakamları açıklandı

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

Nöbetçi Eczaneler

16 Temmuz 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler