GÖNDER

GTB KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Çokay ve Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
29 Kasım 2023 17:07
Güncelleme
29 Kasım 2023 17:07
Okunma
332


 

Toplantıda; borsanın kasım ayı faaliyetleri görüşülerek, iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkileri, Gaziantep zeytin üretimi ile sektörlerden gelen talep ve öneriler istişare edildi.

 

 

GTB MECLİS BAŞKANI AHMET TİRYAKİOĞLU

 

Toplantının açılışında konuşan GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, son yıllarda küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliklerine dikkat çekerek, bu değişimin tarımsal üretime olası etkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

İklim değişiminin, yağış rejiminde değişikliklere neden olduğunu belirten Tiryakioğlu, bazı bölgelerde kendini aşırı yağış, fırtına ve sel felaketleri ile gösteren bu değişimin, bazı bölgelerde ise yaz aylarında meteorolojik kuraklık olarak kendini gösterdiğini söyledi.

 

İklim değişikliğinin bitkisel ve hayvansal üretime doğrudan etkilerinin olabileceğini kaydeden Tiryakioğlu, ilerleyen yıllarda yaşanabilecek olumsuz etkilere karşı tarımsal üretim planlaması yapılırken bölgesel iklim öngörülerinin göz önünde bulundurulmasının önem taşıdığını ifade etti.

 

Tarım sektörünün güçlü ekonomilerde önemli bir yapı taşı oluşturduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, “İklim değişikliğinin veya farklı krizlerin yol açabileceği etkileri minimize etmek, sürdürülebilir tarımı mümkün kılmak ve verimliliği artırmak için akıllı tarım teknolojilerinin beraberinde getirdiği dijitalleşme süreçlerini yakından takip etmek ve bunları sektöre entegre etmemiz gerekiyor. Bu bağlamda yapay zekanın adapte edildiği uygulamalarda tarım sektörünün geleceği adına belirleyici unsurlar olarak ön plana çıkmakta” dedi.

 

Konuşmasında, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından açıklanan rekolte tahmin raporuna da değinen Tiryakioğlu, rapora göre bu sene Gaziantep’te 28 bin 500 ton dolayında bir zeytin rekoltesi beklendiğini sözlerine ekledi.

 

GTB YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI ENVER ÇOKAY

 

GTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Çokay’da, kasım ayı olağan meclis toplantısında, borsanın faaliyetleri hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi.

 

GTB üyesi işletmelere yönelik Kasım ayı içerisinde GTB Akademi tarafından birçok eğitim programının düzenlendiğini anımsatan Çokay, eğitim takviminin aralık ayında da devam edeceğini dile getirdi.

Çokay ayrıca aralık ayı içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TMO ve Ulusal Hububat Konseyi iş birliğiyle Gaziantep’te ‘2023 yılı Hububat Değerlendirme ve 2024 yılı Beklentileri Paneli’ düzenleyeceklerini açıklamalarına ekledi.

 

Meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Kaynak : Bülten Gaziantep Ticaret Borsası , meslis , toplantı

Bir Yorum Bırakın

BENZER HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar, Kaç Günde Gelir?

66 Okunma

Kreşler kapanacak mı, anaokulları ne zaman kapanıyor? Kreşler, anaokulları açılacak mı?

65 Okunma

19 MAYIS ŞAHİNBEY’DE COŞKU İLE KUTLANDI

36 Okunma

OĞUZELİ MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİ TEKNİK GEZİ İLE UYGULAMALI EĞİTİM ALDI

36 Okunma

Avrupa’nın En İyi Kadın Oyuncusu Polisgücü’nden Fatma Songül Gültekin

35 Okunma

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

227 Okunma

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

120 Okunma

Enflasyon rakamları açıklandı

118 Okunma

SANKO OKULLARI’NIN YÜZMEDE MİLLİ TAKIM GURURU

109 Okunma

Otizimli Depremzede Çocuklar Bu Kampı Çok Sevdi

109 Okunma

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

516 Okunma

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

385 Okunma

Enflasyon rakamları açıklandı

376 Okunma

Halı İhracatının Yıldızları Ödüllendirildi

358 Okunma

-BAŞKAN ŞAHİN CENEVRE’DE…

354 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

28 Mayıs 2024 Salı Günü Nöbetçi Eczaneler