GÖNDER

ŞEHİTKAMİL’DE BİR GÜNDE 200 BİN TOHUM TOPRAKLA BULUŞTURULUYOR

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Peyzaj Bitkileri Üretim Serası içerisinde bir günde 200 bin tohumu toprakla buluşturma kapasitesine sahip olduklarını kaydeden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Mevsimlik bitkilerde yüzde 63, çalılarda yüzde 78 tasarruf sağladık” dedi.
Editör
Gündem Gaziantep
Yayın
29 Kasım 2023 13:55
Güncelleme
29 Kasım 2023 13:55
Okunma
147


Çağın yerli ve milli teknolojik yeniliklerini yakından takip ederek kullanan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, makine gücünü kullanarak zamanın yanı sıra ekonomik olarak büyük avantajlar elde ettiklerini anlattı. Amaçlarının daha yeşil bir Gaziantep ve Şehitkamil oluşturmak olduğunu vurgulayan Başkan Fadıloğlu, bu bağlamda gerekli gördükleri adımları sırasıyla attıklarını söyledi.

 

Göreve başladıkları dönemde belediyenin kullandığı çiçek ve bitki türlerini ihale yoluyla alındığını anımsatan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, inşa ettikleri Peyzaj Bitkileri Üretim Serası ile çiçek ve bitki türlerini kurdukları serada yetiştirdiklerini kaydetti.

 

Seranın 11 bin 630 metrekare alan üzerine kurulduğunu belirten Başkan Fadıloğlu; 6 tünel, 638 masadan oluşan serada havalandırma, ısıtma, sulama ve gübreleme işlemlerinin tam otomatik bir sistemle yapıldığı bilgisini verdi.

 

YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLERİN HALKA SATIŞI DA YAPILIYOR

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti:

 

“Aydınlar Mahallesi’nde bulunan Park ve Bahçeler Müdürlüğü Peyzaj Bitkileri Üretim Serasını 2016’da inşa ettik. Toplam 11 bin 630 metrekare arsa alanı üzerine inşa edilen birimimizin kapalı alanı 6 bin 400 metrekaredir. Sera alanımızda bitki yetiştirme, koruma ve üretim bölümleri bulunmaktadır. 6 bin metrekare alan üzerine kurulu olan 6 tünel, 638 masadan oluşan seramızda tamamen otomasyon ile yönetilen; havalandırma, ısıtma, soğutma, gübreleme sistemiyle üretim yapılmaktadır. Türkiye’de imal edilen bir makineyle birlikte günlük 200 bin tohumu direkt toprakla buluşturacak bir imkana kavuştuk. Peyzaj Bitkileri Üretim Seramızda günlük yaklaşık 200 bin tohumun ekilebildiği, yeşertilebildiği ve ondan sonra da sahalara sürülebildiği bir kapasite oluşturduk. Bu şekilde hem ekonomik bir değer elde etmiş olduk hem de yemyeşil, rengarenk bir Gaziantep’i, Şehitkamil’i milletimizin hizmetine sunma imkanı bulmuş olduk. Bu serada her yıl mevsimlik çiçekler, çalılar ve bitki türleri yetiştirilmekte olup üretilen bitkiler mevsimine göre düzenli olarak parklarımızda kullanılmaktadır. Mevsimlik bitkilerde yüzde 63, çalılarda yüzde 78 tasarruf sağladık. Ayrıca yetiştirilen ürünler bitki satış merkezinde de halka satışa sunulmaktadır.”

Kaynak : Bülten

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

77 Okunma

Enflasyon rakamları açıklandı

31 Okunma

BAŞKAN ŞAHİN’DEN YEREL SEÇİM SONRASI GAZİANTEP’E TEŞEKKÜR MESAJI

29 Okunma

Eğitimde Yapay Zekâ Uygulamaları Uluslararası Forumu Düzenlenecek

28 Okunma

Bayram Kalbinize Ağır Gelmesin

28 Okunma

Umut Yılmaz’ın emekli vatandaşlara 6 bin TL vereceklerini duyurdu

199 Okunma

BAŞKAN FADILOĞLU, ZİYARETLERİNİ ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

104 Okunma

TEKNOGARAJDA “RAMAZAN GAMECODE CAMP” ETKİNLİĞİYLE KATILIMCILAR, PYTHON DÜNYASINI KEŞFEDİYOR

99 Okunma

Gaziantepli İş İnsanı SANKO Hastanesi’nde Kurtuldu

91 Okunma

ŞAHİNBEY’DE RAMAZAN BİR BAŞKA

88 Okunma

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI 3. GAZİANTEP KARMASI RESİM SERGİSİ

276 Okunma

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZME BAŞARISI

271 Okunma

Halı İhracatının Yıldızları Ödüllendirildi

251 Okunma

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Milletimize benzer travmaları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur!”

247 Okunma

DEPREM BÖLGESİNDEKİ İMALAT SANAYİNİN YOL HARİTASI ANKARA’DA AÇIKLANDI

245 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

18 Nisan 2024 Perşembe Günü Nöbetçi Eczaneler